Podróże Turystyka

Wycieczka do Wenecji

O mieście tym nieraz mówią: muzeum architektury pod gołym niebem. Jest to prawda. Dlaczego? Ponieważ jest tam wiele placów i ulic oraz zabytków tak pięknych w swej architekturze, że nawet niekoniecznie trzeba wchodzić do środka, aby je podziwiać. Jednak warto, oczywiście, że warto.

Najsłynniejszym i dla wielu najpiękniejszym jest plac św. Marka – Piazza San Marco. Jest tam bazylika św. Marka, którą zbudowano 1000 lat temu. Są w niej szczątki patrona miasta św. Marka Ewangelisty, przywiezione przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii.

ycieczka do Wenecji  Wcieczka do Wenecji  Wyieczka do Wenecji

Warto zobaczyć Pałac Dożów czyli Palazzo Ducale, który był rezydencją dożów i siedzibą władz Wenecji. Ma on style weneckiego gotyku – możemy podziwiać wiele koronkowych łuków, które sprawiają wrażenie, że budowla jest czymś lekkim. Nie zapomnijmy zajrzeć na Złote Schody, do Sali Wielkiej Rady i na Schody Gigantów.

W Wenecji jest wiele mostów nad kanałami, ale jeden z nich jest bardzo znany, jest to Most Westchnień (Ponte dei Sospiri). Skąd taka dziwna nazwa? Otóż tędy prowadzono do więzienia skazańców – dlatego most westchnień otrzymał takie miano. Natomiast z mostu Ponte della Paglia Jest piękny widok na miasto. Innym znanym mostem jest Rialto.
Wenecja ma wiele arterii wodnych, ale główną jest kanał Grande, który biegnie od Piazzale Roma do placu św. Marka. To on właśnie dzieli Wenecję na dwie części. Wzdłuż niego bogaci oanowie budowali kiedyś pałace. Płynąc tędy podziwiać można arcydzieła architektury z czasów średniowiecza i renesansu. Są tu również piękne kościoły, np. renesansowy Kościół Santa Maria della Salute. Inny to San Zaccaria w pobliżu San Marco, San Giovani e Paolo nad kanałem Grande , Santa Maria Gloriosa dei Frari na Campo dei Friari.

Wenecja to także miasto, gdzie warto zajrzeć do muzeum. Można odwiedzić Muzeum Correra, które znajduje się w Pałacu Królewskim na placu św. Marka. Są w nim zbiory numizmatów, ceramiki, oraz malarstwa weneckiego. Można obejrzeć dzieła Bartolomeo, Vivarini, Carpaccio.

Kolejnym muzeum na liście do zwiedzenia może być Museum Archeologiczne, znajdujące się w Pałacu Królewskim na placu św. Marka. Jest w nim duża kolekcja greckiej i rzymskiej rzeźby.

Będąc w Wenecji warto posiedzieć w jednej z kawiarenek, np. przy Piazza San Marco. Są one naprawdę bardzo wdzięczne. W niektórych można też posłuchać pięknej muzyki.

Jeżeli chcesz posłuchać klasyki, możesz udać się do Głównej sali koncertowej i na scenę operową do Teatro la Fenice na San Fantin 2549. Klasykę dramatu można zobaczyć w Teatro Goldoni na Calle Goldoni.

Do Wenecji możesz wybrać się samochodem jadąc z Polski, jednak dobrym rozwiązaniem jest też lot samolotem. Czas przelotu może zajęć ponad dwie lub trzy godziny – warto więc tak szybko dotrzeć w miejsca na miejsce. Jeśli więc chcesz zwiedzić samą Wenecją, samolot to dobre rozwiązanie. Jeżeli zaś Twoim celem jest również zwiedzanie innych miast, możesz pojechać samochodem, który pozwala na pewną niezależność. Innym rozwiązaniem jest lot do Wenecji, i dalsza podróż pociągiem lub autobusem do innych miast we Włoszech.
Ika

hastagi na stronie:

#wycieczka do wenecji #wycieczka do wenecji samolotem #wycieczki do wenecji #wenecja samolotem #wycieczka do wenecji 2011 #wycieczki do wenecji 2011 #wycieczki do wenecji samolotem #wenecja wycieczki 2011 #wycieczka po wenecji #co zobaczyć w wenecji

Similar Posts