Wiadomości branżowe idaho

Ubezpieczenia grupowe to już standard

Przy współpracy z magazynem Harvard Business Review Polska, ING Życie przeprowadziło kilkanaście pogłębionych wywiadów z liderami i szefami HR największych organizacji, takich jak Microsoft, PKN Orlen, DHL, 3M, IBM, Skanska, Ochnik, Coca-Cola, Notus, Cybercom, Ernst&Young oraz Pracuj.pl. Celem badania było zidentyfikowanie podejścia czołowych polskich pracodawców do kwestii dbania o pracownika oraz narzędzi, jakie w tym celu wykorzystują.

Badania wykazały, że potrzeba bezpieczeństwa finansowego zatrudnionych i rekrutowanych wciąż wzrasta, a zapewnienie jej stanowi ważne narzędzie w polityce HR. Choć szkolenia rozwijające kompetencje pracowników, ich zainteresowania i pasje, oraz zniżki na wstęp do ośrodków rekreacji i sportu są bardzo ważne i atrakcyjne dla pracowników, to dodatkowa, prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenia grupowe stają się najbardziej kluczowym aspektem świadczącym o zaangażowaniu pracodawcy i poziomie jego troski o pracowników. Programy ubezpieczeniowe niewątpliwie przyciągają kandydatów, odpowiadając na ich potrzeby i gwarantując stabilność, a także motywują pracowników i wzbudzają w nich lojalność wobec firmy. Jak zauważa Andrzej Borczyk, dyrektor działu HR w Microsofcie, firma obejmująca pracowników ubezpieczeniem grupowym wyraża troskę o nich i podkreśla odpowiedzialność społeczną.

 „Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że w przypadku firm międzynarodowych ubezpieczenie grupowe jest oczywistością” – mówi Agnieszka Chmurska, Kierownik ds. produktów w ING Życie. „W takich firmach, raczej rozmawia się o tym, jakie umowy dodatkowe zaproponować pracownikom i jak dobrać je do charakteru ich pracy oraz potrzeb, niż czy w ogóle to zrobić” – dodaje Agnieszka Chmurska.

Ubezpieczenia grupowe dopasowane do potrzeb pracowników

Możliwość dopasowywania ofert ubezpieczenia do zróżnicowanych charakterów firm, a co za tym idzie - różnych potrzeb pracowników, jest istotnym elementem ubezpieczenia grupowego. Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska informuje, że Skanska zatrudnia 7 tysięcy pracowników, w tym połowa to pracownicy fizyczni. Pracownicy mają świadomość, że ich praca jest trudna i narażona na wypadki. W przypadku tej firmy nie dziwi, że w badaniu jakościowym oferowanych świadczeń, na pytanie, które z nich odgrywa najważniejszą rolę, pracownicy Skanska wskazali na opiekę medyczną i ubezpieczenia. Skanska zapewnia te świadczenia, jako element szerszych działań związanych z dbałością o zdrowie, bezpieczeństwo i życie pracowników – są to wartości, które leżą u podstaw działalności firmy.

Dyrektor ds. HR w IBM Polska, Ziemowit Przymus podkreśla, że program ubezpieczeniowy stanowi podstawę poczucia bezpieczeństwa pracowników. Oprócz tego, że jako korporacja IBM ma taką ofertę wpisaną w strategię, to przede wszystkim jest to już standard rynkowy, który w Polsce zapoczątkowały firmy międzynarodowe.

Jak widać, z ubezpieczeń grupowych korzysta coraz więcej działających w Polsce firm. Jest to bowiem narzędzie przyczyniające się do wzrostu zaangażowania i motywacji pracowników, ich poczucia bezpieczeństwa oraz budowy lojalności. Szybko staje się też elementem oczekiwań osób zatrudnionych. 

Źródło ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2014   #Business   #Business Superbrand   #kt