Wiadomości branżowe

Średnia pensja w Polsce przekroczyła 3900 złotych

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 8,5 zł brutto w ujęciu miesięcznym i wyniosło 3900,40 zł brutto (2783 zł netto). W analogicznym okresie wskaźnik zatrudnienia nie zmienił się i wyniósł 5537,3 tys.- Rok 2014 miał być okresem poprawy koniunktury w Polsce. Niestety, na skutek czynników zewnętrznych, czyli recesji w strefie euro oraz trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie – wzrosty zostały zahamowane. Jednak to nie jedyny powód, wciąż brakuje nam impulsu do rozwoju w postaci szybszej deregulacji i uproszczenia systemu podatkowego. Trudno spodziewać się znacznego wzrostu PKB i większych wpływów do budżetu jeżeli ze względów podatkowych nie zwiększa się liczba zatrudnionych - przekonuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.Wynagrodzenia wzrosły o 8,5 zł bruttoPrzeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,4 proc., licząc w ujęciu rocznym, a przeciętne zatrudnienie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według GUS przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto we wrześniu w takich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,4 proc. rdr po

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 8,5 zł brutto w ujęciu miesięcznym i wyniosło 3900,40 zł brutto (2783 zł netto). W analogicznym okresie wskaźnik zatrudnienia nie zmienił się i wyniósł 5537,3 tys.

- Rok 2014 miał być okresem poprawy koniunktury w Polsce. Niestety, na skutek czynników zewnętrznych, czyli recesji w strefie euro oraz trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie – wzrosty zostały zahamowane. Jednak to nie jedyny powód, wciąż brakuje nam impulsu do rozwoju w postaci szybszej deregulacji i uproszczenia systemu podatkowego. Trudno spodziewać się znacznego wzrostu PKB i większych wpływów do budżetu jeżeli ze względów podatkowych nie zwiększa się liczba zatrudnionych - przekonuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Wynagrodzenia wzrosły o 8,5 zł brutto

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,4 proc., licząc w ujęciu rocznym, a przeciętne zatrudnienie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według GUS przeciętne wynagrodzenie ogółem brutto we wrześniu w takich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,4 proc. rdr po wzroście o 3,5 proc. w sierpniu. W porównaniu z sierpniem przeciętne wynagrodzenie we wrześniu było wyższe o 0,2 proc.

- Słabe dane to zła wiadomość także dla obecnie pracujących, którzy nie mogą liczyć na podwyżki. Na razie niedogodności z tym związane amortyzuje faktyczna deflacja. Nawet przy rekordowo niskich stopach procentowych nie zaobserwowano wzrostu inwestycji i konsumpcji. Co więcej, indeksy PMI (49 dla Polski w sierpniu) wskazują na to, że firmy spodziewają się dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej. Potwierdza to malejąca produkcja przemysłowa (ok. -8,5% mdm w sierpniu). Bez zdecydowanych kroków ze strony rządu w obecnym porządku prawnym i ekonomicznym przewidywania przedsiębiorców staną się faktem - dodaje Piechowiak.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wynagrodzenie-we-IX-rdr-wzroslo-o-3-4-proc-GUS-3219360.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl
Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Mars wśród najlepszych pracodawców w Polsce

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy