idaho

Od Tutenchamona do bananów – bogactwa Luksoru.

Od Tutenchamona do bananów – bogactwa Luksoru.

Świątynie, grobowce władców egipskich, posągi… największym światowym skupiskiem takich atrakcji jest egipskie miasto Luksor. Można się do niego dostać samolotem. Luksor po egipsku znaczy dosłownie „pałace”, a samo miasto nazywane bywa miastem 1000 bram lub największym muzeum świata. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Egipcie. Jego największą atrakcją jest tzw. Dolina Królów.

1142938_karnak_temple_19Dolinę odkryto na początku XX wieku, a wraz z nią – grobowce faraonów. Archeolodzy natknęli się w dolinie na 63 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Największą sławę uzyskał ten grobowiec, który najlepiej zachował się do czasów odkrycia – miejsce pochówku Tutenchamona. Większość przedmiotów z krypty znajduje się teraz w Muzeum Egipskim w Kairze. W Dolinie Królów można podziwiać sam sarkofag i ozdoby ścienne. Na południe od Doliny Królów, w dawnych Tebach Zachodnich znajduje się Dolina Królowych. Było to miejsce pochówku żon królów Egiptu i egipskich książąt. Obecnie większość jest bardzo zniszczona.

Najpiękniejszym grobowcem w tej żeńsko – książęcej nekropolii jest ten, w którym pochowano małżonkę Ramzesa II, królową Nefertari. W Tebach Zachodnich nie sposób przegapić dwudziestometrowych Kolosów Memnona. Ogromne posągi są jedyną pozostałością po świątyni grobowej tego faraona. Poza nekropoliami, Luksor ma do zaoferowania turystom zespół powstających przez niemal półtora tysiąclecia świątyń – Karnak. Obecny Karnak to nic innego, jak południowa część dawnych Teb. To tutaj właśnie skupiało się życie Egipcjan w czasach, gdy Teby były stolicą faraonów. Przez około 1500 lat krolowie Egiptu pozostawiali w Karnaku ślad swojej działalności. Nic więc dziwnego, że miejsce to jest celem wielu wyjazdów do Egiptu. To tutaj znajduje się świątynia jednego z najważniejszych bogów egipskich, Amona. Druga świątynia Amona, zwana Świątynią Luksorską lub Świątynią Narodzin Amona umiejscowiona jest na południu od Karnaku, w Luksorze.

Obie budowle łączy ze sobą aleja o długości 3 km. Podczas spaceru po niej przyglądają się turystom sfinksy z baranimi (baran był zwierzęciem Amona) głowami. Miasto ma także bogatą kolekcję muzealną. W Muzeum Mumifikacji – jak sama nazwa wskazuje – zobaczymy mumie. Miłośnicy egipskich tajemnic znajdą coś dla siebie w Muzeum Luksorskim, w którym można podziwiać przedmioty z osławionego grobowca Tutenchamona. Wizytując w Luksorze warto także przystanąć przy składającej się głównie z trzech tarasów, poświęconej królowej Hatszepust, „Świątyni Milionów Lat”.

Gdy natomiast będziemy już zmęczeni faraonami, grobowcami, obeliskami i świątyniami egipskimi, możemy trawić wrażenia na urokliwej wyspie na Nilu. W południowej części Luksoru znajduje się Wyspa Bananowa.
am

hastagi na stronie:

#luksor

Similar Posts