Wiadomości branżowe

Czy będziemy pracować krócej?

Polacy pracują prawie najdłużej w całej Unii Europejskiej. Czas to zmienić – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. 

Dziennie spędzamy w pracy 2-3 godziny więcej, niż pracownicy na Zachodzie. W skali roku daje to prawie 500 godzin różnicy. Przepracowanie ma tymczasem szkodliwy wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i wydajność. „Polacy są zestresowani, zmęczeni, częściej chorują. […] Pracownik przemęczony, przepracowany gorzej pracuje” – mówi serwisowi infoWire.pl doradca OPZZ Piotr Szumlewicz.

Powinniśmy pracować mniej. OPZZ zaproponowało skrócenie tygodnia pracy z 40 do 38 godzin, a także obniżenie wieku emerytalnego dla obu płci do 64 lat. Z innym pomysłem wychodzi Unia Europejska, która chce wydłużyć do 35 dni urlop wypoczynkowy w krajach, gdzie wiek emerytalny wynosi 67 lat lub więcej. Uznano, że należy dać pracownikom więcej czasu na zregenerowanie sił. Prace nad nową unijną dyrektywą już trwają.

Propozycje OPZZ są dla pracowników korzystne – dla pracodawców przeciwnie. Piotr Szumlewicz uważa jednak, że skrócenie tygodnia pracy miałoby pozytywny wpływ również na funkcjonowanie firm i całą gospodarkę. Czy zmiany nastąpią? Zbliżają się wybory, więc to, co wydaje się niemożliwe, może stać się realne.dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #2014   #MSP   #dla   #wersji