Podróże Turystyka

Bratysława

Bratysława, stolica Słowacji,to piękne miasto, pełne ciepła, bujnej architektury – wiedeński barok robi naprawdę spore wrażenie. To jest właśnie jedna strona Bratysławy, drugą zaś jest typowa zabudowa, taka, jaka jest w całej Europie środkowej. Bratysława jest dużym miastem – liczy aż 500 tys. Mieszkańców.

Jeśli chcemy zwiedzać Bratysławę, to pomocny będzie podział na kilka części. Zresztą jest to taki podział, na jaki rzeczywiście dzieli się to miasto.

002019a.JPG

Bratysława I to śródmieście i okolice. Bratysława II to południowo-wschodnia część z dzielnicami Podunajské Biskupice, Ružinov, Vrakuňa. Bratysława III – to północno-wschodnia część: Nové Mesto, Rača, Vajnory. Bratysława IV to zachodnia część: Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Záhorská Bystrica. Bratysława V to południowo-zachodnia część. I to jest Čunovo, Jarovce, Petržalka i Rusovce. Płynie tam rzeka Dunaj, która pięknie rysuje się w tamtejszym krajobrazie.

Jak powstała Bratysława? W rzeczywistości jej nazwa narodziła się dopiero w 1918 roku. Jednak pochodzi już z II w. p.n.e., kiedy to na wzgórzu nad Dunajem Celtowie założyli gród. Na początku wieku przybyli tu Rzymianie. Następnie powstały pierwsze plemiona germańskie i słowiańskie, które zasiedliły te tereny w VII w. n.e. W IX w. Bratysława była w granicach Rzeszy Wielkomorawskiej. Sto lat później, król Stefan I sprowadził osadników niemieckich, i w taki sposób zapoczątkował państwo wielonarodowe i o wielu kulturach. Na wzgórzu nad Dunajem zbudowano zamek, który miał bronić przed rubieżami.

W 1291 r. Bratysława otrzymała prawa miejskie. Nadał je król Węgier Andrzej III. Od tej pory miasto miało po koeli kilka nazw – Preslava, Pressburg, Posonium, Pozsony, Prešporok.

Bratysława jest miejscem, gdzie od wieków istnieje uniwersytet. W 1465 r. Maciej Korwin założył pierwszy uniwersytet – Academia Istropolitana.

Miasto było już nie raz zniszczone, ale w 1993 r. Odbudowano je Bratysława stała się stolicą Słowacji. W Bratysławie bardzo piękne są małe zabytki architektoniczne, których jest bardzo wiele. Są to między innymi fontanny. Najwięcej zabytków możesz obejrzeć w śródmieściu. Jednak nie tylko tam jest pięknie. Warto także zobaczyć małokarpackie osady winiarskie Záhorska Bystrica, Rača i Vajnory, rzymskie Rusovce- Gerulatę, wielkomorawski Devín z ruinami zamku, czy naddunajskie Čunovo.

Polecam udanie się na wzgórze zamkowe, skąd będzie piękny widok na centrum Bratysławy. Bratysława jest bardzo nowoczesnym miastem. Turyści mogą być tu jak ryby w wodzie, zwłaszcza ci, którzy lubią zabytki. Jest to miejsce, gdzie archeolodzy mają wiele do zrobienia. Ciągle znajdują nowe pamiątki po Celtach i po Rzymianach i po przodkach z z czasów Państwa Wielkomorawskiego.

Co polecam zobaczyć? W Bratysławie jest wiele pałaców barokowych i rokokowych z romantycznymi dziedzińcami. Możesz odwiedzać też kościoły i klasztory, pomniki i fontanny a także stare mieszczańskie domy.

Ponadto, w Bratysławie jest właśnie Słowacka Galeria Narodowa, która posiada dzieła artystów krajowych i zbiór klejnotów sztuki europejskiej. Najciekawsze zbiory muzealne mają Słowackie Muzeum Narodowe i Muzeum Miejskie.

Warto również zobaczyć Pałac Grassalkowicha. W tej chwili jest on siedzibą prezydenta Republiki Słowackiej. Będąc w Bratysławie powinieneś zobaczyć koniecznie Zamek Bratysławski z ciekawymi zbiorami Słowackiego Muzeum Narodowego. Oprócz tego pamiętaj o Starym Ratuszu, Bramie Michalskiej, i gotyckiej katedrze św. Marcina. Odwiedź też secesyjny kościół św. Elżbiety.

Bratysława oprócz swojej zabytkowości ma tez wile do zaoferowania osobom przyjeżdżającym tam w interesach. Znajdują się w niej centra kongresowe, i wiele hoteli, które oferują najlepszą obsługę i pyszne jedzenie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy