Ciekawostki

BAE Systems zwiększa szanse team’u McLaren Mercedes na sukces

BAE Systems, wiodąca firma przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, pomogła zespołowi McLaren Mercedes przygotować się do tegorocznego sezonu wyścigów Formuły 1. Firma udoskonaliła układ zasilania samochodów teamu McLarena dzięki zastosowaniu techniki SPH (Smoothed Particle Hydrodynamics), która stymuluje ruch płynów w zbiornikach i przewodach. Dotąd metoda ta wykorzystywana była do poprawy efektywności spalania w samolotach.

Centrum Zaawansowanych Technologii BAE Systems (Advanced Technology Centre – ATC) przeprowadziło modelowanie komputerowe, które pozwoliło dokonać modyfikacji projektu zbiorników paliwowych samochodów McLaren Mercedes. W wyniku tych prac można było bardziej precyzyjne określić ilość pozostającego w zbiornikach paliwa oraz lepiej usytuować środek ciężkości bolidu. Wprowadzone zmiany przyniosły wyraźną poprawę osiągów – przerobiony zbiornik paliwa został wykorzystany w bolidzie zespołu McLaren Mercedes w 2005 roku – MP4-20 – najszybszym na torze przez cały sezon.

Dr Robert Banim, główny inżynier BAE Systems Advanced Technology Centre, powiedział: „Udało nam się zmienić sposób, w jaki Team McLaren Mercedes mierzy i obrazuje przepływ paliwa. Zmiany w budowie zbiornika paliwowego, bazujące na wynikach symulacji komputerowej, dały w zeszłorocznym bolidzie wymierne rezultaty.

Podobna technika jest obecnie wykorzystywana w projekcie skrzyni biegów. Prowadzona jest komputerowa symulacja przepływu oleju poprzez przewody, obudowę zamykającą skrzynię biegów i jej wnętrze oraz mechanizm zmiany biegów. Program testowy został rozpoczęty w styczniu 2005 roku, zaś uzyskane wyniki są podstawą modyfikacji wprowadzanych do samochodu z roku 2006.

BAE Systems wraz z Team’em McLaren Mercedes pracują nad technologiami, które jeszcze bardziej zwiększałyby moc bolidu oraz szanse McLarena na sukces na torze. Ostatnio udało się im uzyskać znaczny postęp w technice włókien węglowych oraz układów bezprzewodowych. BAE Systems zamierza wykorzystać współpracę z McLaren Mercedes także do własnych celów – w szczególności planuje skupiać się na badaniu prędkości procesów konstrukcyjnych i operacyjnych w Formule 1.

Ron Dennis, przewodniczący i CEO Grupy McLaren, powiedział: „BAE Systems jest niepowtarzalną kopalnią innowacyjnych pomysłów technologicznych. Zapewnia nam doskonałe rozwiązania z wielu obszarów – aerodynamiki, symulacji, projektów konstrukcyjnych, a nawet IT. Kreatywność i dążenie do doskonałości są dla nas równie ważne. Stosujemy najnowocześniejsze technologie i mamy ambicje osiągnięcia najwyższego światowego poziomu. Jesteśmy partnerami w każdym calu”.

Centrum Zaawansowanych Technologii BAE Systems obchodzi w 2006 roku dziesiątą rocznicę współpracy z zespołem McLaren Mercedes, która obfitowała w wiele pamiętnych wydarzeń. Wśród nich wymienić warto dzień, kiedy Mika Hakkinen i David Coulthard testowali swoje umiejętności w symulatorze lotów myśliwca Eurofighter Typhoon, kiedy Ron Dennis dokonał oficjalnego otwarcia kierowanego przez BAE Systems Centrum Systemowych Innowacji Inżynieryjnych (Systems Engineering Innovation Centre – SEIC) na Uniwersytecie Loughborough, oraz kiedy Eurofighter Typhoon ścigał się z samochodem F1 zespołu McLaren Mercedes.

http://media.edelman.pl/pr/53179/bae-systems-zwieksza-szanse-team-u-mclaren-mercedes-na-sukces

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy